Projekt „Dotknij sztuki i architektury!” został zrealizowany w okresie od 14 czerwca 2024 do 14 września 2024. W ramach projektu zorganizowano 3 warsztaty architektoniczne, każdy z nich trwał około 4 h oraz 1 spotkanie konsultacyjne online, w których uczestniczyło łącznie 25 osób niewidomych, słabowidzących
oraz konsultantów. Zajęcia odbywały się w Domu Otwartym oraz na Placu Wileńskim w Warszawie i obejmowały m.in. wprowadzenie do podstawowych pojęć architektonicznych, warsztaty tworzenia modeli 3D oraz spacery po mieście.
Dzięki projektowi uczestnicy rozwinęli swoje umiejętności manualne, kreatywność oraz wiedzę na temat architektury. Dodatkowo niewidomi uczestnicy warsztatów zgłaszali, że dzięki spacerom i warsztatom nabierają pewności siebie i czują się bezpieczniej w analizowanej przestrzeni miejskiej. Dzięki temu wiemy, że opracowana ostatecznie formuła warsztatów spełniła swoją rolę, a nasi uczestnicy oprócz zdobycia wiedzy, rozwoju kreatywności i umiejętności manualnych dodatkowo zwiększyli poczucie swojego bezpieczeństwa na analizowanym placu Wileńskim.
W ramach wrześniowych konsultacji spotkałyśmy się online by porozmawiać o przyszłości programuedukacyjnego dla osób niewidomych z zakresu architektury i projektowania. Efekty warsztatów zostały zaprezentowane na kanałach social media oraz na blogu UNIfest. Projekt „Dotknij sztuki i architektury!” był pionierską inicjatywą, która połączyła sztukę, architekturę i edukację. Projekt ten pokazał, że sztuka i architektura są dostępne dla wszystkich, niezależnie od ograniczeń sensorycznych.
Projekt został szeroko promowany w mediach społecznościowych oraz na grupach zrzeszających osoby niewidome i słabowidzące, co przyczyniło się do zwiększenia świadomości społecznej na temat potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Dodatkowo po zakończonych warsztatach napisałyśmy artykuł
podsumowujący nasze działania oraz przygotowałyśmy dodatkowe materiały, by dalej prowadzić opracowane warsztaty. W chwili obecnej dzięki przeprowadzonym warsztatom i ewaluacji z naszymi uczestnikami przygotowujemy się do współpracy z ośrodkami edukacyjnymi dla niewidomych i słabowidzących. A przygotowane materiały (drewno, klocki, betonowe płyty) są dla nas nieocenionym wsparciem w kolejnych warsztatach i umożliwiają dalszą pracę ze słabowidzącymi odbiorcami.
Przygotowując się do realizacji warsztatów, spotkałyśmy się również z niewidomym konsultantem naszej fundacji, który wsparł nas w realizacji zadania, a spotkanie z nim wpłynęło na małe zmiany, które wprowadziłyśmy w ramach zadania. Wydłużyłyśmy czas trwania warsztatów oraz zdecydowałyśmy się na
użycie do budowy modelów klocków Lego.
Dzięki projektowi udało nam się stworzyć przestrzeń, w której każdy mógł czuć się swobodnie i odkrywać swoje potencjał. To było niezwykle inspirujące doświadczenie zarówno dla uczestników, jak i dla nas. Nasi uczestnicy dzięki formule warsztatów zdobywali nowe umiejętności oraz poznawali sposoby na orientację w przestrzeni miejskiej. Co wpłynęło pozytywnie na ich poczucie bezpieczeństwa i komfort podczas przemieszczania się po mieście.