KVIR: warsztaty o tożsamości queerowej dla osób pochodzących z Ukrainy i Białorusi – Fundacja STUS

Projekt KVIR LAB był odpowiedzią na potrzeby osób LGBTQ+ z krajów dotkniętych wojną i represjami, takich jak Białoruś i Ukraina. Jego celem było zaktywizowanie społeczności oraz wzmocnienie i upowszechnienie głosu osób doświadczających podwójnego wykluczenia, zapewniając bezpieczną przestrzeń do eksploracji tożsamości queerowej, opowiadania o swoich doświadczeniach oraz budowania nowej sieci znajomości. Ogłosiliśmy nabór zapraszając osoby LGBTQ+ z Ukrainy i Białorusi, które chciałyby wspólnie zastanowić się nad tym czym dla nich i dla wspólnoty jest Queer oraz stworzyć publikację. Zapewniliśmy bogaty program, na który składały się warsztaty i lekcje.

Projekt realizowany był w Domu Twórczym Kopula.9 i innych lokalizacjach: Jasna 10 – Społeczna Instytucja Kultury Krytyki Politycznej, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz Stacja Praga. Składał się z 4 spotkań:

  1. Spotkanie dyskusyjne (25.08) – na tym spotkaniu poznawaliśmy się z uczestniczkami, mapowaliśmy nasze potrzeby, wymienialiśmy się doświadczeniami i omawialiśmy teoretyczne aspekty queeru. Oprócz tego zaprosiliśmy białoruskiego krytyka teatralnego i badacza kultury queer Dmitry`a Ermalovich-Dashchynskiego do wygłoszenia lekcji Czym jest “queer-teatr”? Jak w ciągu ostatnich 30 lat w naszym regionie zmieniał się obraz osoby LGBTQiA+ na scenie teatralnej.
  1. Warsztaty ZIN-owe (7.09 i 21.09) – podczas tych warsztatów tworzono materiały publikacyjne, eksplorując tematy dorastania, gniewu, władzy, polityki, patriarchatu i czułości. W trakcie pierwszego warsztatu w plenerze (podwórko Domu Twórczego – Kopuły 9) wraz z Tarasem Gembikiem – poetą, aktywistą i pracownikiem kultury – pracowaliśmy z tekstem i odczuwaniem poezji poprzez różne zmysły.
  2. Drugi warsztat poprowadziła Viktoriya Hrabennikava – artystka wizualna, badaczka i performerka. W trakcie warsztatu uczestniczki modyfikowały zdjęcia i wycinki z gazet i magazynów w taki sposób, by opowiadały one o ich queerowym doświadczeniu. Prace powstałe podczas warsztatów Tarasa i Viktoriyi zostały umieszczone w publikacji. Znalazły się w niej również prace zainspirowane warsztatami i indywidualne prace uczestniczek. 
  1. Prezentacja końcowa (27.10) – publiczne zaprezentowanie wydrukowanych zinów z tekstami i ilustracjami uczestników, dyskusja, kolacja oraz wspólne czytanie tekstów. Wydarzenie odbyło się na Stacji Praga – w niezależnym domu kultury prowadzonym oddolnie przez kolektyw pasjonatów i miłośników warszawskiej Pragi.
    Link do zdjęć z prezentacji:prezentacja KVIR LAB

Rezultaty projektu:

  • Zin – publikacja stworzona przez uczestniczki, ilość: 170 egz.
    Część egzemplarzy już została rozdystrybuowana w queerowych miejscach na mapie Warszawy, gdzie można je pobrać za darmo. Pozostałe egzemplarze trafią niedługo do takich miejsc jak: Turnus na Wolskiej, Jasna 10 – Społeczna Instytucja Kultury oraz Queer Muzeum. Publikacja będzie również dostępna do pobrania za darmo w wersji pdf.
  • Dokumentacja warsztatów jest dostępna online, na naszym profilu instagramowym www.instagram.com/kolektywstus

Skip to content