Wspierając Różnorodność: Cykl warsztatów antydyskryminacyjnych na temat niepełnosprawności  – Avalon  – bezpośrednia pomoc niepełnosprawnym

Projekt zakładał realizację cyklu sześciu bezpłatnych warsztatów antydyskryminacyjnych dotyczących niepełnosprawności, skierowanych do osób pracujących i kształcących się w zawodach pomocowych na terenie Warszawy. Spotkania odbywały się w dwóch formach: 4 stacjonarnie w siedzibie Fundacji FA przu ul. Domaniewskiej 50A w Warszawie oraz 2 online na platformie Teams. Przeprowadzono w sumie 6 spotkań warsztatowych trwających łącznie 15 h (potwierdzenie: listy sprawdzające, zdjęcia, zrzuty ekranu, umowy zawarte z prowadzącymi warsztaty) i wzięło w nich udział 45 osób, które, dzięki udziale w spotkaniach,  podniosły poziom swojej wiedzy i kompetencji w zakresie działań antydyskryminacyjnych. Osiągnęto zatem wszystkie założone we wniosku do programu grantowego rezultaty.

Każdy z warsztatów poświęcony był innej tematyce w obszarze dyskryminacji osób z niepełnosprawnosciami Spotkania prowadzone były przez osoby z wieloletnim doświadczeniem w zakresie dostępności, inkluzywności i sojusznictwa. 

Tytuły warsztatów zostały częściowo zmodyfikowane w porównaniu do tych wskazanych we wniosku o dofinansowanie, jednak ich zakres merytoryczny jest zgodny z pierwotnymi założeniami.

Warsztat 1  „Od stereotypu do dyskryminacji: rozpoznawanie i walka z uprzedzeniami” odbył się w dniu 16 lipca 2024 r. godz. 17:00-19:30 online na platformie Teams, w którym wzięło udział 9 osób, w tym 3 OzN. Prowadzącą była Lena Bielska – Certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka antydyskryminacyjna, trenerka dramy stosowanej I stopnia. Superwizorka treningu WenDo. Psychoterapeutka Gestalt, która w swojej pracy terapeutycznej i trenerskiej skupia się na wsparciu osób z grupy Post Traumatic Stress Communities. Prezeska Fundacji HerStory, w której współtworzy programy wsparcia i innowacje edukacyjne w zakresie przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji.Uczestnicy dowiedzieli się, czym są uprzedzenia i stereotypy oraz w jaki sposób można je rozpoznać i im przeciwdziałać. Opanowali pojęcia wykluczenia krzyżowego i stresu mniejszościowego, źródła oraz skutki tych zjawisk. Poznali mechanizmy powstawania i metody przeciwdziałania łańcucha dyskryminacji oraz koła przywileju różnorodności społecznej.  

Warsztat 2 „Wszyscy równi, każdy ważny: organizowanie dostępnych działań i inicjatyw” odbył się 25 lipca 2024 r. godz. 18:00 – 20:30 stacjonarnie w siedzibie Fundacji Avalon, w którym wzięło udział 10 osób, w tym 6 OzN. Poprowadziła go Katarzyna Dinst – socjolożka, ekspertka ds. dostępności, trenerka. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu uniwersalnego projektowania, obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami oraz dostępnej komunikacji. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z szerszym gronem odbiorców w ramach prowadzonych szkoleń, warsztatów, konsultacji oraz konferencji.

Uczestnicy poznali zagadnienie szeroko pojętej dostępności. Zaznajomili się z potrzebami osób z niepełnosprawnościami oraz narzędziami tj. Ustawy o zapewnianiu dostępności (ustawa z 19 sierpnia 2011r.o języku migowym i innych sposobach komunikowania się, ustawa z 4 kwietnia 2019 o stronach internetowych i aplikacjach mobilnych, ustawa z dnia 19 lipca 2019r o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ustawa z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze), wykorzystywanymi w tworzeniu bardziej inkluzywnych działań. Zrozumieli potrzeby osób w zależności od rodzaju doświadczanej niepełnosprawności. Otrzymali wskazówki i wytyczne (dotyczące m.in. dostępności architektonicznej, dostępności informacyjno-komunikacyjnej, dostępności cyfrowej) pomocne w projektowaniu programów edukacyjnych, wydarzeń i inicjatyw, które uwzględniają potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz dobre praktyki i rekomendacje jak działać bardziej inkluzywnie.

Warsztat 3 „Osoba z niepełnosprawnością w gabinecie psychologicznym, terapeutycznym, seksuologicznym – jak dobrze wspierać?” odbył się 10 sierpnia 2024 r., w godz. 11 – 13:30 stacjonarnie w siedzibie Fundacji Avalon, w którym wzięło udział.7 osób, w tym 1 OzN. Prowadzącymi były: Sylwia Wierzbicka – psycholożka, seksuolożka i terapeutka par. Prowadzi własną praktykę psychologiczno-seksuologiczną oraz współpracuje z platformą Wellbee i Kliniką Menvita (Klinika Andrologii i Zdrowia Seksualnego). Pracuje z osobami z niepełnosprawnością ruchową wspierając proces rehabilitacji seksualnej. Specjalizuje się w diagnostyce psychologicznej i opiniowaniu na potrzeby sądowego procesu uzgodnienia płci oraz zastępczej terapii hormonalnej dla osób transpłciowych i niebinarnych. Od kilku lat zajmuje się tworzeniem treści edukacyjnych w tematyce seksualności w formie m.in. artykułów, webinariów, live’ów. Współtworzy Projekt Sekson i Żaneta Krysiak – kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon, certyfikowana edukatorka seksualna, absolwentka Seksuologii Praktycznej na SWPS w Poznaniu, sojuszniczka osób z niepełnosprawnościami i działaczka na rzecz inkluzywnej edukacji seksualnej, współorganizatorka corocznej Konferencji Sekson Fundacji Avalon.

Uczestnicy zaznajomili się ze standardami opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, doświadczającymi wykluczenia krzyżowego i stresu mniejszościowego. Poznali metody wspierania  osób z niepełnosprawnościami, które zgłaszają się do gabinetów: seksuologicznych, psychologicznych, terapeutycznych (tj. rehabilitacja seksualna, terapia indywidualna, terapia partnerska, psychoedukacja i edukacja seksualna, fizjoterapia i rehabiltacja, interwencje medyczne). Dowiedzieli się o wpływie stresu mniejszościowego na funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami i zostali wyposażeni w praktyczne narzędzia w obszarze pracy pomocowej oraz dobre praktyki i rekomendacje, które warto wdrożyć podczas procesu diagnostycznego.

Warsztat 4 „Język, myślenie, rzeczywistość – praktyczne warsztaty z języka inkluzywnego i podmiotowości” odbył się 20 sierpnia 2024 r. w godz. 18:00 – 20:30 stacjonarnie w siedzibie Fundacji Avalon. Wzięło w nim udział 9 osób, w tym 3 OzN. Prowadziła go Marta Lorczyk – samorzeczniczka, aktywistka i edukatorka w tematach związanych z niezależnym życiem osób z niepełnosprawnościami m.in. aktywnością zawodową, podróżowaniem i relacjami. Ekonomistka transportu i członkini Zespołu Eksperckiego Projektu Sekson. Na Instagramie jako @takaladna_szkoda edukuje i pokazuje jak sprawnie porusza się w życiu jako kobieta na wózku posiadająca dystrofię mięśniową. Uczestnicy dowiedzieli się, co kryje się pod pojęciem relatywizmu językowego. Poznali modele mówienia o niepełnosprawności oraz ideę inspiration porn,czyli  przedstawianie osób z niepełnosprawnościami jako obiektów inspiracji, często poprzez wyolbrzymienie codziennych czynności tych osób jako niezwykłych czy heroicznych. Zjawisko to może mieć charakter dehumanizujący osoby z niepełnosprawnościami, redukując je do roli narzędzia majacego wywołać konkretne emocje. 

Warsztat 5 pn.  „Sojusznictwo jako most – skuteczne działanie na rzecz drugiego człowieka” odbył się 11 września 2024 r., godz. 11:00 – 13:30 w siedzibie Fundacji Avalon. Wzięło w nim udział 5 osób, w tym 1 OzN. Poprowadziła go Małgorzata Szumowska – ambasadorka Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, sojuszniczka osób z niepełnosprawnościami, liderka i dyrektorka warszawskiej Niewidzialnej Wystawy (www.niewidzialna.pl), nietuzinkowego projektu edukacyjno – kulturalno – społecznego, którego główną ideą jest uświadomienie wszystkim widzącym w jaki sposób żyją ludzie z niepełnosprawnością wzroku. Fundatorka i prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna (www.fcen.com.pl). Uczestnicy dowiedzieli się, jak wspierać w działaniach osoby samorzecznicze i osoby z grup marginalizowanych i jak być dobrym sojusznikiem/sojuszniczką osób z niepełnosprawnościami. Mogli przekonać się czym jest dobre sojusznictwo i  jak dbać o siebie w działaniach sojuszniczych i zapobiegać wypaleniu aktywistycznemu. 

Warsztat 6: „Selfcare dla osób pracujących z osobami z niepełnosprawnościami” odbył się w dniu 18 września 2024 r., w godz. 18:00-20:30 online, na platformie Teams. Wzięło w nim udział 5 osób, w tym 0 OzN. Prowadzącą była Miri Palak – Edukatorka seksualna, seksuolożka i koordynatorka zespołu pomocowego SEXEDPL. Zajmuje się edukacją seksualną oraz pomocą psychologiczną. Pracuje z młodzieżą, osobami dorosłymi, osobami neuroatypowymi i z osobami z niepełnosprawnościami (w tym intelektualną). Uczestnicy dowiedzieli się, jak znaleźć równowagę i zadbać o własne potrzeby,  jakie rozwiązania mogą się sprawdzić,  jak stawiać granice oraz czym właściwie jest dbanie o siebie.

Warsztaty odbywały się zgodnie z założeniami, zarówno w formie stacjonarnej, w siedzibie Fundacji Avalon, jak i online (na platformie Teams). Projekt skierowany był do osób zamieszkujących lub pracujących na terenie Warszawy, które są związane z zawodami pomocowymi w dziedzinach: psychologia i psychoterapia, pedagogika, fizjoterapia, medycyna, edukacja seksualna, pielęgniarstwo, sektor NGO. Osoby biorące udział w warsztatach zakwalifikowane zostały do projektu na podstawie formularza zgłoszeniowego. Rekrutacja była prowadzona online, a o udziale decydowała kolejność zgłoszeń i deklaracja:

 a) pracy i/lub zamieszkania na terenie Warszawy,

 b) pracy i/lub kształcenia się w obszarze pomocowym. 

Ta sama osoba mogła wziąć udział w dowolnej liczbie warsztatów. Potwierdzeniem realizacji warsztatów są listy obecności, zdjęcia (forma stacjonarna) i zrzuty ekranu (forma online). Każda z osób biorących udział w stacjonarnych warsztatach otrzymała zestaw materiałów promocyjnych i edukacyjnych Fundacji Avalon dotyczących m.in. skutecznej komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami. Zgodnie z deklaracją w formularzu zgłoszeniowym, osoby uczestniczące w warsztatach pracowały w zawodach m.in. psycholog/żka, pracownik/czka NGO, fizjoterapeuta/ka, asystent/ka osobista, pedagog/żka, edukator/ka seksualny/a, koordynator/ka dostępności i/lub studiowały w obszarach z zakresu psychologii, pedagogiki i pielęgniarstwa.

Skip to content